regiony mapie kamerunu

Kościół katolicki został założony w Kamerunie w 1890 r. przez utworzenie Prefektury Apostolskiej Kamerunu,
która piętnaście lat później została Wikariatem Apostolskim Kamerunu,
a Jaunde stało się jego siedzibą w 1905 r.
Utworzenie Hierarchii Kościelnej w Kamerunie miało miejsce 14 września 1955 r.
Kamerun był wówczas dla archidiecezji Jaunde, metropolii wszystkich innych diecezji, które są sufraganami.
W kwietniu 1982 r. Bamenda z arcybiskupem Paulem VERDZEKOVEM, Douala z arcybiskupem Simonem TONYE i Garouą
z arcybiskupem Archidiecezją Plumeyem przez Jego Świątobliwość Papieża Jana Pawła II (Świętego Jana Pawła II) jako arcybiskupa.
Diecezja Bertoua została wzniesiona 17 marca 1983 r. Z diecezji Doumé.
Część jego terytorium została oddzielona 20 maja 1991 r.,
Aby utworzyć diecezję Batouri, a ponownie 3 lutego 1994 r.,
By utworzyć diecezję Yokadouma. 11 listopada 1994 r. Został podniesiony do rangi archidiecezji.
Diecezja obejmuje 26 320 km2. Suszy on diecezje Batouri, Doume-Abong-Mbang i Yokadouma. W 2019 r.
Ma czterdzieści sześć parafii pogrupowanych w osiem stref duszpasterskich.
 
Bp Mgr Lambert van Heygen 
  • 17 marca 1983-03 czerwca 1999: bp Lambert van Heygen   

Bp Mgr Roger Pirenne 2

  • 3 czerwca 1999 r. - 3 grudnia 2009 r .: Mgr Roger Pirenne   

Biskup Joseph Atanga
  • Od 3 grudnia 2009 r .: Biskup Joseph Atanga